Тиждень птахів: акція у Вікіпедії до Дня охорони довкілля

5 червня відмічають Всесвітній день охорони навколишнього середовища. Цьогорічна його тема присвячена збереженню біорізноманіття і називається «Час природи». Щоб внести свою лепту у поширення інформації про стан природи, ми проведемо в українській Вікіпедії Тиждень птахів.

001

Лісові пожежі, зміни в екосистемах, а тепер ще й глобальна пандемія вкотре демонструють взаємозв’язок людини та природи. Щоб привернути увагу до цієї теми та допомогти наповнити найбільшу онлайн-енциклопедію інформацією про довкілля, запрошуємо долучатися до Тижня птахів у Вікіпедії. Він триватиме з 5 по 25 червня.

Писати можне не лише про власне пернатих, а й на теми, що стосуються територій природно-заповідного фонду, де мешкають рідкісні види птахів. Варто створювати й покращувати статті про проблеми навколишнього середовища, поліпшувати списки птахів Червоної Книги України.

Багато статей про птахів у Вікіпедії потребують оновлення та доповнення, зокрема ілюстраціями. Адже щороку в межах конкурсу «Вікі любить Землю» завантажують чимало фото птахів, які поки не знайшли свого місця на сторінках онлайн-енциклопедії.

Діліться своїми статтями у соціальних мережах із хештегами: #ВЛЗ2020 та #ЯпишуВікіпедію і заохочуйте друзів долучатися до творення Вікіпедії та популяризації вільних знань про навколишнє середовище.

Найактивніші учасники тижня отримають сувеніри з логотипом Вікіпедії та проєкту Вікі любить Землю. Для цього обов’язково додайте на сторінку обговорення започаткованої статті шаблон {{BirdsWLE-week-new}}, покращеної — {{BirdsWLE-week-improve}}.

Якщо ви не писали статті до Вікіпедії раніше, в нагоді вам можуть стати пам’ятка початківцямшпаргалка чи брошура для редагування.

Фотоконкурс «Вікі любить Землю» запрошує до участі

З 1 по 31 липня пройде українська частина міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить Землю», присвяченого пам’яткам природи України. Переможці та найактивніші учасники отримають цінні призи, а найкращі конкурсні фото природи України будуть змагатися на міжнародному рівні.

001
Конкурс «Вікі любить Землю» (Wiki Loves Earth) має на меті створення бази фото об’єктів природно-заповідного фонду на території України під вільною ліцензією для ілюстрування Вікіпедії та інших проектів, а також привернення уваги до стану навколишнього середовища. Цього року конкурс проходить у 32 країнах світу.

В Україні фотозмагання відбудеться вже восьмий рік поспіль. За попередні роки учасники подали на конкурс світлини понад 4 тисяч об’єктів природно-заповідного фонду України. Конкурсанти завантажили понад 80 тисяч вільних зображень, зроблених у національних природних парках, заповідних урочищах, заказниках, біосферних, природних заповідниках, на території пам’яток природи, ботанічних садів, дендрологічних та зоологічних парків. Це великий внесок у розвиток вільних знань, однак понад 50% пам’яток, що занесені до державного реєстру, досі не мають своїх фото у Вікіпедії.

Участь у конкурсі можуть брати як професійні фотографи, так і любителі. Протягом липня всі охочі можуть подати світлини природних територій власного авторства, зроблені у будь-який період часу.

Переможцями конкурсу стануть 10 учасників, які наберуть найбільше балів за фотографування пам`яток, що зазначені у конкурсних списках. Також будуть відзначені конкурсанти, що сфотографують найбільше пам’яток у кожному з 27 регіонів України; при визначенні переможців у цих номінаціях перевага надаватиметься фотографіям об’єктів, що ще не були сфотографовані в межах конкурсу.

Журі також обере найкращі світлини кожного з 27 регіонів України та десять найкращих фотографій конкурсу. Переможці за кількісним внеском та автори найкращих світлин будуть відзначені цінними призами. Десять найкращих фото представлять Україну на міжнародному етапі.

WLEUkraine2020_edited

Корисні посилання:

З пропозиціями щодо співпраці та питаннями звертайтеся до організаційного комітету: wle@wikimedia.org.ua

«Вікімедіа Україна» — громадська організація, регіональне відділення Фонду Вікімедіа, що займається підтримкою проектів Вікімедіа (Вікіпедії, Вікіновин, Вікімандрів тощо) в межах України. У 2013 році вона першою провела фотоконкурс «Вікі любить Землю» і є організатором міжнародного конкурсу. 

Цьогоріч Вікі любить Землю в Україні пройде у липні. Розповідаємо, як ви можете допомогти проєкту уже зараз

Цьогоріч фотоконкурс «Вікі любить Землю» пройде із 1 до 31 липня. Із заснування конкурсу у 2013 році ми проводили його протягом травня — однак цьогоріч дати були змінені через карантин. Розповідаємо, як і навіщо були обрані нові дати та як можна долучитися до проєкту, поки триває карантин.

002.01

Що стоїть за новими датами конкурсу

Кілька тижнів тому ми зрозуміли, що було б недоречно проводити українську частину «Вікі любить Землю» у традиційні дати — протягом травня. В Україні зараз встановлено жорсткий карантин, і більшість українців не можуть подорожувати, а доступ до багатьох пам’яток природи обмежений.

У такій ситуації можна проводити конкурс, але його якість би постраждала. Тому ми вирішили провести опитування серед спільноти конкурсу — минулорічних учасників, журі, волонтерів-організаторів та просто зацікавлених, щоб визначити оптимальну дату для «Вікі любить Землю» 2020.

Серед варіантів перенесення ми розглядали червень та липень. Пізніше липня конкурс провести неможливо, бо такими є рамки міжнародного конкурсу, частиною якого ми є. Також ми запитали учасників опитування, чи варто проводити конкурс цього року взагалі. Опитування тривало тиждень, у ньому взяло участь 97 людей.

Гарна новина: 95% респондентів вважають, що конкурс проводити варто, і переважна більшість із них планують долучитися і цього року. Більшість із опитаних — 45% — проголосували за те, щоб проводити конкурс у липні. Інші голоси розділилися між червнем, думкою не проводити конкурс взагалі та власними варіантами. Таким чином, конкурс було вирішено перенести на липень.

Відповіді на запитання «Коли варто провести ВЛЗ 2020 в Україні_» (1)

Ми свідомі можливості, що повний чи частковий карантин може залишитись і у червні-липні. Однак прогнози науковців та українських органів влади дають підставу сподіватися, що принаймні частину обмежень до цього часу буде знято.

Якщо все-таки суворий карантин затримається до липня, ми все одно проведемо конкурс — але будемо робити акцент на тому, аби наші учасники та учасниці дотримувалися усіх обмежень: завантажували фото з архівів і робили іншу корисну роботу, для якої не потрібно подорожувати.

Як допомогти проєкту, поки триває карантин

Якщо ви уже запланували у своєму календарі на травень час на участь у ВЛЗ, не засмучуйтесь: є багато способів допомогти проєкту і українській природній спадщині, поки ви залишаєтеся вдома. Розповідаємо про кілька із них.

1. Займіться категоризацією свого фотоархіву

Конкурс у липні пройде в будь-якому випадку. Тож якщо ви за минулий рік зібрали великий архів фотографій, які плануєте подати на ВЛЗ, саме зараз можна його розібрати й підготувати до конкурсу, щоб потім зекономити час.

Наприклад, можете розібратися у тому, як працюють географічні координати та як їх додавати (вказувати їх обов’язково при поданні фото на конкурс), чи у структурованих даних на Вікісховищі (ВЛЗ їх не вимагає, але вони корисні для ваших фото та Вікісховища загалом).

Ми ще публікуватимемо поради щодо підготовки фотографій у блозі та соцмережах, стежте за нами.

2. Долучіться до категоризації об’єктів ПЗФ України у Вікісховищі

Щоб поліпшити конкурсні списки і спростити роботу учасникам, важливо мати гарну систему категоризації на Вікісховищі. Тому, якщо у вас є досвід роботи з категоріями у Вікіпедії чи Вікісховищі, долучіться до проекту із категоризації.

Детальніші інструкції можна знайти тут. Як бонус, усі активні учасники проекту отримають сувеніри із символікою Вікі любить Землю. 

3. Допоможіть фотографіям знайти статті у Вікіпедії

File:Мартини тонкодзьобі (Larus genei).jpg

Молодий птах випрошує їжу в одного зі своїх батьків. Кінбурн (Сергій Рижков, CC BY-SA 4.0). Це фото увійшло до топ-10 переможців Вікі любить Землю 2019, але поки не використовується у статтях української Вікіпедії.

Метою нашого фотоконкурсу є створити якомога повнішу базу фотографій природної спадщини України. Однак недостатньо лише завантажувати фотографії у Вікісховище — варто робити природну спадщину видимою для читачів Вікіпедії. Статистика показує, що у статтях Вікіпедії та інших вікі-проектах використовується лише близько чверті фотографій, завантажених учасниками конкурсу.

Тож можете приділити кілька вечорів покращенню ілюстрування Вікіпедії. Почніть із цієї сторінки, де виведено світлини української частини «Вікі любить Землю» за регіонами та населеними пунктами.

4. Долучіться до організації конкурсу

Брати участь у конкурсі корисно — так само як і організовувати його. Нам завжди потрібні волонтери, і можна спробувати себе в багатьох різноманітних завданнях:

  • оновлювати списки пам’яток
  • займатися промоцією конкурсу (зокрема роботою із соцмережами)
  • писати дописи й розробляти візуальні матеріали
  • контактувати із партнерами та журі
  • і робити ще багато цікавого

Якщо вас це зацікавило, пишіть нам на електронну адресу wle@wikimedia.org.ua

Опитування: Коли варто провести «Вікі любить Землю» 2020

Пандемія COVID-19 змінює усе навколо, і наш конкурс не є винятком. Зараз ми проводимо опитування, щоб визначити долю українського «Вікі любить Землю» у 2020 році.

Видається, що було б недоречно проводити українську частину «Вікі любить Землю» у традиційні дати — протягом травня.

Опитування

Обмежувальні заходи не перешкоджають завантажувати фото на Вікісховище, але якість конкурсу може постраждати: принаймні від того, що учасники та учасниці не зможуть подорожувати під час конкурсу.

Наскільки суттєво це вплине на вашу участь? Чи маєте ви архіви фотографій, зроблених до конкурсу? Можливо, у теперішній ситуації краще перенести конкурс на червень або липень, коли більше шансів на завершення карантину? Чи загалом не проводити конкурс у 2020 році?

Висловіть свою думку! Будь ласка, заповніть опитування, щоб поділитися нею з нами.

Опитування буде відкрите до 14 квітня включно.

Стали відомі переможні світлини міжнародного етапу конкурсу — і вони неймовірні

У цьогорічному конкурсі «Вікі любить Землю» взяли участь 37 країн, охопивши усі континенти світу окрім Антарктики. З більш ніж 95 тисяч світлин судді обрали топ-16 переможців, і ми не можемо не поділитися цією красою з вами.

Автор фото: Sven Damerow, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0.

Автор фото: Sven Damerow, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0.

На світлині, що посіла перше місце, зображена бабка Красуня блискуча (banded demoiselle) на озері Гюльпер Зеє у Брандебурзі, Німеччина. Журі високо оцінили композицію фотографії та її чіткість. «Відмінне розмиття та яскравість кольорів», сказав один із суддей, а інший зауважив вражаючу деталізованість крил.

Друге місце. Автор фото: Aboubakrhadnine, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0.

Друге місце. Автор фото: Aboubakrhadnine, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0.

Друге місце виборола фотографія, зроблена у Ахаггарському національному парку, що знаходиться у місті Таманрассет у Алжирі. Члени журі звернули увагу на «чарівні кольори» та вказали на те, що фото ніби показує зіставлення групи людей величезним скелям, що додає світлині «ще більшої могутності».

Третє місце. Автор фото: Mykhailo Remeniuk, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0.

Третє місце. Автор фото: Mykhailo Remeniuk, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0.

Третє місце посіло зображення світанку на вкритому квітами пагорбі у Карпатському національному парку. Сповнена тепла та чарів світлина, яку журі у своїх оцінках назвали «класичною».

Четверте місце. Автор фото: Dmytro Balkhovitin, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0.

Четверте місце. Автор фото: Dmytro Balkhovitin, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0.

Далі у рейтингу світлина з Криму. Вершина гори Ай-Петрі найвітряніша місцина України. Однак того дня вітер не міг посунути низької хмари, що створило ідеальну картину світанку, яку о шостій ранку зафіксував автор світлини. Журі назвали фотографію «магічною» та зауважили складнощі, з якими ймовірно довелось зіштовхнутися автору щоб дістатись цієї місцевості.

Продовжити читання

За кілька балів до перемоги: топові фото конкурсу

Щороку на конкурс подається сотні якісних фото, які змагаються за звання найкращого. Утім, ліміт призових місць змушує робити відбір. Після трьох раундів оцінювання за 20-бальною шкалою та підсумовування оцінок журі, отримуємо рейтинг і відповідно перші стають най-найкращими. Але якісних і дивовижних фото набагато більше. Сьогодні пропонуємо поглянути на фото, які опинились на перших 120 місцях у рейтингу. Якщо виключити вже знайомих нам переможців у номінаціях «Найкраще фото конкурсу» та «Найкраще фото регіону», то це близько 90 світлин, які мали шанси на перемогу.

На місцях 11-120 опинились фото від 36 учасників. Більшість з них взяли участь у конкурсі не вперше, це Олександр Арендар, Дмитро Балховітін, Михайло Ременюк, Сергій Рижков, Олександр Рижков, Костянтин Брижниченко, Роман Наумов, Сергій Зисько, Олег Кухар, Павло Пивовар, Микола Хорошков, Павло Сухарчук, Михайло Пецкович, Дмитро Демченко, Олександр Жмурко, Лариса Угрин, Сергій Мірошник, Дмитро Сидорук, Олексій Толмачов, Артем Жеребцов, Євген Столяров, Ігор Марценюк. Євген Набоков.

Серед авторів також є новачки конкурсу, які одразу стали переможцями “якісної/их” номінації/й: Володимир Бурдяк (фото сов у топ-10), Ната Мостова (спецномінація «Aерофото»), Олександр Водолазський (найкраще фото Дніпропетровської області), Інна Дуднік (найкраще фото Харківської області), Loguide (найкраще фото Черкаської області). Дебютанти, які були за крок до перемоги: користувачі Качанов Сергій, VeronikaLeonets, Andrii Parakhin, Marusya Slobozhan, Адамчук Тетяна, K Nick517, Vitalii Demus, Николай Мороз. Продовжити читання

Найкращі світлини Києва у «Вікі любить Землю» 2019

У межах «Вікі любить Землю» 2019 року вже втретє відбулась спецномінація «Найкраще фото Києва». Ініціатори та партнери спецномінації — ГО «Друге життя» та Управління екології та природних ресурсів КМДА. Розповідаємо про переможців цієї спецномінації.

У рамках спецномінації для фотографій із Києва наші партнери обрали шість світлин із 1866 фотографій, поданих учасниками протягом конкурсного періоду у травні. Були обрані найкращі світлини у трьох категоріях — «Водний об’єкт Києва», «Птахи заповідних територій», «Найкраще фото заповідного Києва». Також ще три світлини отримали спеціальну відзнаку від Національного природного парку «Голосіївський».

Натхненники спеціальної номінації — співзасновник ГО «Друге життя» Андрій Хрутьба та директор НПП «Голосіївський» Вячеслав Потапенко — відвідали церемонію нагородження конкурсу, що відбулась 26 жовтня. Там вони представили результати спецномінації і нагородили призами авторів й авторок переможних світлин. «Для нас дуже важливо сказати “дякую” всім тим людям, які показують красу природи Києва. Саме тому і в наступному році ми обов’язково будемо ініціювати такі спецномінації. Певен, що і Управління екології, і нацпарк [«Голосіївський»] залюбки долучаться знов», розповів Андрій Хрутьба.

Вячеслав Потапенко і Андрій Хрутьба на церемонії нагородження «Вікі любить Землю» 2019
Автор фото: Roman Naumov, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0

Переможці спецномінації: туманний світанок, осінні кольори і «гострий зір»

Продовжити читання

Переможці фотоконкурсу «Вікі любить Землю» отримали свої нагороди

26 жовтня в Києві відбулась урочиста церемонія нагородження переможців сьомого фотоконкурсу «Вікі любить Землю». Близько 50 переможців, партнерів та членів журі конкурсу зібралися у коворкінгу #ПеремогаSpace, щоб отримати свої подарунки та відзнаки.

Захід почався із презентації підсумків конкурсу. Цього року — 307 учасників та учасниць, 183 з них брали участь в конкурсі вперше; усі разом завантажили 9921 фото пам’яток природи України. Загалом конкурсанти сфотографували 1648 пам’яток, 326 з них  вперше за всю історію конкурсу.

Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0

Менеджер проєктів ГО «Вікімедіа Україна» Антон Процюк представляє результати цьогорічного конкурсу (Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0)

Максим Гаврилюк, один з членів журі, привітав учасників та поділився своїми враженнями про цьогорічні фото і почав разом з Антоном Процюком, координатором конкурсу, оголошувати та нагороджувати авторів десяти найкращих фотографій.

Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0

Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0

Топ-10 фотографій конкурсу увійшли 10 світлин-переможців номінації «Найкраща світлина області», які отримали найвищі оцінки, це була новація регламенту на цьогорічному конкурсі. Наймайстерніше, за оцінками журі, вдалося зафіксувати місцевості на території Закарпаття, Криму, Івано-Франківської, Рівненської, Миколаївської, Тернопільської, Херсонської, Полтавської, Чернівецької областей та Києва. Три наші переможці — Павло Пивовар, Павло Пристай та Володимир Бурдяк не змогли приїхати на церемонію.

Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0

Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0

А от інші автори ТОП-10 — Сергій Зисько, Лариса Угрин, Сергій Рижков, Дмитро Трофимчук, Михайло Ременюк, Дмитро Балховітін — завітали та особисто отримали заслужені подарунки.

Наступними свої відзнаки отримали автори найкращих фото областей. Ті, хто не змогли приїхати, зможуть отримати свої подарунки поштою. З двома переможцями, на жаль, зв’язатися так і не вдалося, їхні ніки — Hrystyna M та Loguide. Якщо це ви — напишіть нам.

Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0

Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0

Були оголошені також переможці у номінації «Кількісний внесок». Враховувалась кількість сфотографованих пам’яток природи, причому з урахуванням новизни цієї пам’ятки для Вікісховища. Кількість сфотографованих пам’яток дуже важлива, адже основною метою конкурсу є сформувати якнайповнішу базу вільних фото пам’яток природи України.

Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0

Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0

Також нагородили переможців спецномінацій — «Найкраще аерофото» та найкращі фотографії з Києва.

Учасники отримали cертифікати інтернет-магазинів та сувеніри з логотипом конкурсу.

Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0

Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0

Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0

Автор: Roman Naumov, CC BY-SA 4.0

Ті, хто не зміг прийти на нагородження, може подивитися презентацію з основною інформацією про конкурс та його підсумки.

Щоб ще краще відчути атмосферу нагородження, дивіться пости учасників заходу у Фейсбук.
Дякуємо, що були з нами! Чекаємо на нові світлини вже наступного року!

Див. також:

 

 

Найкрасивіші фото з повітря: результати спецномінації «Найкраща аерофотозйомка»

В цьому році в рамках «Вікі любить Землю» вперше була організована окрема спецномінація «Найкраща аерофотозйомка» — туди приймалися фото з дрона, квадрокоптера чи будь-якого іншого літального апарата. Фото оцінювало спеціальне журі — фахівці-фотографи з досвідом в аерофотозйомці. Представляємо результати оцінок журі — найкращі фото з повітря.

Донедавна аерофотозйомка була доступною лише обмеженому колу фотографів та й то здебільшого фахівців. Цей термін був більше технічним: трактувався в першу чергу як один з «методів вивчення земної поверхні, який широко застосовується при створенні топографічних карт різних масштабів, а також під час геологічних та геоморфологічних досліджень, при обліку рослинних та водних ресурсів, у транспортному будівництві тощо» [1]. Проте останнім часом завдяки поширенню дронів аерофтозйомка стає все більш доступною для інших фотографів.

Фото, зроблені з висоти, особливі для «Вікі любить Землю», бо дозволяють нам поглянути на природно-заповідний фонд з іншого ракурсу, ніж зазвичай. Було б не зовсім справедливо оцінювати їх разом з роботами з землі, тому роботи в цій спецномінації оцінювало окреме журі. Оцінювалася якість та технічна досконалість фотографії, а також її оригінальність і цінність для Вікіпедії та вікіпроектів. До складу журі входили:

  • Євгеній Самученко — тревел-фотограф, член Української асоціації професійних фотографів, Міжнародної федерації фотомистецтва. Призер численних міжнародних конкурсів, у тому числі «Вікі любить Землю» та «Вікі любить пам’ятки» (Україна, Грузія, Непал, Біосферні заповідники), Drone Awards, Dronesgram. Суддя міжнародних фотоконкурсів. Володар численних нагород та відзнак, серед яких 4 золотих медалі FIAP і кубок HIPA.
  • Вадим Юник — фотограф, мандрівник, професійний оператор БПЛА. Призер численних міжнародних фотоконкурсів. Переможець конкурсу «Вікі любить Землю 2017», української та міжнародної частини.
Дякуємо журі за приділений час і, звісно ж, усім учасникам та учасницям, без яких цей конкурс не був би можливий. Переходимо до найцікавішого: переможців спецномінації. Ось топ-11 аерофото за результатами роботи журі.

Продовжити читання

Нагородження учасників фотоконкурсу «Вікі любить Землю»

002

26 жовтня відбудеться урочиста церемонія нагородження переможців фотоконкурсу «Вікі любить Землю», а також буде оголошено найкращі фотографії конкурсу.

Запрошуємо учасників, журі, партнерів конкурсу та всіх, хто цікавиться та вболіває за культурну й природну спадщину нашої країни. У програмі заходу: презентація підсумків конкурсу, оголошення рейтингу та нагородження авторів найкращих десяти світлин конкурсів та тих фотографів, що зафіксували найбільшу кількість пам’яток, нагородження переможців спеціальних номінацій для фотографій з Києва та фотографій з повітря.

У цьогорічному українському конкурсі «Вікі любить Землю» взяло участь 307 конкурсантів та конкурсанток, які подали на конкурс 9925 фотографій пам’яток природи.

Більшість світлин завантажено учасниками у Вікісховище на умовах вільної ліцензії Creative Commons Attribution Share-Alike Unported 4.0, яка дозволяє вільне розповсюдження та використання світлин навіть в комерційних цілях за умови вказування автора та поширення тієї ж ліцензії на похідні твори. Вже понад 350 фотографій ілюструють статті Вікіпедії та інших вікіпроектів.

Всі переможці будуть нагороджені пам’ятними дипломами і призами.

Вхід лише за умови попередньої реєстрації та підтвердження від організаторів. Для цього заповніть форму за посиланням: https://cutt.ly/0egS7c2

Учасникам, які вже отримали запрошення, форму не заповнювати не потрібно.

Початок заходу: 12:00

Місце проведення: Київ, бульвар Шевченка 62 у коворкінгу #ПеремогаSpace. Стежте за оновленнями у події на Фейсбуці.