Поради фотографам

Бажано, щоб якість фотографій була найкращою — як за технічними характеристиками, так і за способом представлення об’єкта. Нижче подано кілька порад.

Об’єкт

Заохочуються панорамні фото. Не надсилаємо фотографії усього, що трапляється на території об’єкта: замість камінців цікавої форми у ботанічному заказнику варто фотографувати зростання ендемічних рослин.

Кадр

Об’єкт має добре компонуватись на знімку. Слід знайти місце, з якого композиція виглядатиме найкраще. Якщо фотографується деталь, важливо слідкувати, щоб не було зайвих елементів у кадрі.
Доцільно застосовувати ширококутний об’єктив або робити кілька знімків і склеювати панорами, наприклад, користуючись програмою Hugin.

Перспектива

Інколи замала відстань до об’єкта фотографування спричиняє до так званої жаб’ячої перспективи, що спотворює його. Слід обрати віддаленіше місце, з якого можна сфотографувати об’єкт цілком.

Світло

Об’єкт не повинен бути занадто темним або занадто світлим. Краще виконувати фотографії при доброму світлі (бажано розсіяне, не різке світло) і не “під сонцем”. У випадку яскравого сонця рекомендується користуватися фотофільтром.

Як не треба робити:

Насиченість

Не перестарайтеся з насиченістю, аби забарвлення лишалося натуральним. Поширені вільні програми для ретушування світлин: GIMP (працює у Windows, Linux, Mac OS X), Darktable (працює у Mac OS X і Linux).

Як не треба робити:

Розмитість

Старайтесь робити фотографії так, щоб вони не були розмитими. За можливості, використовуйте штатив для стабілізації фотоапарату.

Як не треба робити:

Обрізування

Обрізаючи фотографії, пам’ятайте що формат JPEG зберігає фотографії блоками 8 на 8 пікселів, для кожного блоку (спрощено кажучи) повністю записується інформація про верхній лівий піксель, для всіх інших пікселів блоку записується різниця із ним. Розривання цих блоків може, в кращому випадку, значно збільшити розмір файлу, а в гіршому – створити растрові артефакти. Тому з лівої чи з верхньої частини зображення обрізайте кількість пікселів, яка ділиться націло на 8.

Як не треба робити:

Параметри файлу

Фотографії надсилаються у форматі JPEG або TIFF, роздільність (добуток довжини на ширину фотографії в пікселях) має становити не менше, ніж 1 МПкс (але на місце у першій десятці можуть претендувати лише фотографії 4 МПкс).