11 років існування Вікісховища
7 вересня святкує своє 11-річчя Вікісховище — репозиторій вільних медіафайлів, яким, перш за все, користується Вікіпедія.
У Вікісховищі можна знайти файли фотографій, зображень, відео- й аудіозаписів, які перебувають у суспільному надбанні (тобто надто старі, аби на них поширювалось авторське право) або вільно ліцензовані (тобто автори самостійно надали нескінченний дозвіл на їх використання). Вікісховище належить до сім’ї проектів Вікімедіа, будь-хто може як використовувати файли, так і завантажувати їх, просто зареєструвавшись.
Вікісховище було запущене у 2004 році, щоб полегшити операції з файлами у різних мовних розділах Вікіпедії (та в інших вікіпроектах) — завдяки Сховищу, потрібний файл не треба завантажувати на кожен окремий сайт Вікіпедії іншою мовою, завантажений один раз, він може бути використаний скільки завгодно.
Першу велику віху, 1 000 000 завантажених файлів, Вікісховище подолало 30 листопада 2006 року, а 12 березня цього року ми святкували 25 мільйонів. Зараз у Вікісховищі налічується 27 677 702 файлів та понад 120 тисяч колекцій медіа.
Саме у Вікісховище потрапляють світлини, завантажені учасниками наших фотоконкурсів «Вікі любить Землю» та «Вікі любить пам’ятки». Другий з них якраз триває, тож кожен може подавати свої фотороботи пам’яток культурної спадщини до 30 вересня. Мета цих конкурсів — зібрати світлини усіх пам’яток, відповідно, природної і культурної спадщини України зокрема і всього світу загалом. Потім їх можна зручно використати для ілюстрування статей Вікіпедії — і будь-де!
Відео можна також завантажити в різних роздільностях з Вікісховища.
Крім цих двох проектів, які наповнюють Вікісховище, варто пригадати також колекцію фоноваликів Філарета Колесси, яку було оцифровано і завантажено у Вікісховище у 2014 році. Аудіозаписи 1904—1912 років із фонографічних воскових валиків, що зберігаються у Приватному архіві музикознавця Філарета Колесси, містять думи, народні пісні, інструментальну музику та низку інших творів. Доступ до цих записів може отримати будь-хто — і це призначення Вікісховища у всій його красі.
Щороку у Вікісховищі відбувається обрання Зображення року, щодня дописувачі проекту публікують Зображення дня. Все, що треба при їх повторному використанні — вказувати автора і ліцензію. Користуйтесь на здоров’я 🙂