Новини / News

Вікіекспедиція: зимові Мармароші

Коли дослідники ходять в експедиції, вони наврядчи перш за все думають про те, щоб завантажити матеріали з неї у Вікіпедію, а коли вікіпедисти ходять в експедиції, то інколи обмежуються тільки фотографіями, якщо не дуже сильні в текстах.

Тому вікіекспедиція 22-28 січня була просто ідеально збалансована — у похід Мармароським масивом пішли 3 екологи і 3 фотографи, які спеціалізуються на дикій природі: Василюк Олексій, BioDasha, Nataliia Shevchenko, Bogomaz Mykhayilo, Konung Yaropolk, Marushchak Oleksii.

Зустріч учасників вікіекспедиції з науковим працівником Карпатського біосферного заповідника
Зустріч учасників вікіекспедиції з науковим працівником Карпатського біосферного заповідника. Автор фото — BioDasha, ліцензія CC-BY-SA-4.0

Першого дня експедиції учасники зустрілися з працівниками Карпатського біосферного заповідника, і науковий співробітник заповідника провів дослідників до базового табору (висота 1540 м) маловідомою стежкою. Серед працівників КБЗ побутує думка, що зараз Вікіпедія вкрай неповно надає інформацію про заповідник. Тому перше завдання по закінченню експедиції — доповнити і виправити статті Вікіпедії за матеріалами, які нададуть працівники заповідника.

Протягом всієї вікіекспедиції панувала негода, через яку не вдалося піднятися на всі вершини Мармароського масиву, не вийшло відзняти беркута. Проте учасники зібрали інформацію, яка не доступна в теплий сезон: шукали на скелях рідкісні папороті, що є вічнозеленими рослинами, а також лишайники, які виживають в умовах суворої високогірної зими. Зокрема, були знайдені екземпляри лишайника Lobaria pulmonaria, занесеного до Червоної книги України. Це дуже чутлива до забруднення повітря рослина, яка живе у старовікових лісах.

Лишайник лобарія легеневоподібна (Lobaria pulmonaria) поселився на стовбурі дерева. Автор фото — Konung yaropolk
Лишайник лобарія легеневоподібна (Lobaria pulmonaria) поселився на стовбурі дерева. Автор фото — Konung yaropolk, ліцензія CC-BY-SA-4.0

Улітку є більше можливостей сфотографувати рослини, тварини, гриби тощо, але зимова експедиція теж має свої переваги. Це можливість показати гірські вершини такими, якими їх не бачить більшість людей, і доповнити інформацію щодо зимового проходження туристичних маршрутів, які в таких умовах стають екстремальними. В процесі підготовки вікіекспедиції, її учасники розробили туристичні маршрути по всій Мараморі.

За результатами вікіекспедиції створено статті у Вікіпедії про, наприклад, живокіст серцевиднийдрік малонасіннийжовтець карпатськийдзвоники карпатські і у Вікімандрах — про Мармароський заповідний масив. Понад 20 статей було проілютровано новими фотографіями, а на сторінки КухтаПіп Іван МармароськийБерлебашкаЯлинський водоспад додано відео.

Етап обробки матеріалів завжди триває довше за саму експедицію. Уже покращено статті про МармароськийКузійськийЧорногірськийУгольсько-ШироколужанськийСвидовецький заповідні масиви та ще десяток статей, але учасникам експедиції ще лишилося чимало роботи.

Джерела:

Панорама гори Піп Іван Мармароський з підніжжя г. Берлебашка. Автор фото — Marushchak Oleksii, ліцензія CC-BY-SA-4.0
Панорама гори Піп Іван Мармароський з підніжжя г. Берлебашка. Автор фото — Marushchak Oleksii, ліцензія CC-BY-SA-4.0

Якщо Ви хочете поповнити Вікіпедію цікавими матеріалами, то подавайте заявку, і Вікімедіа Україна підтримає вашу експедицію! Дивіться вимоги до заявки і регламент вікіекспедицій.

Ата

Волонтерка і членкиня оргкомітету у попередні роки конкурсу.

Один коментар до “Вікіекспедиція: зимові Мармароші

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *