Heritage Guard Network: фінальна подія проєкту та результати досліджень
7 листопада 2024 року в місті Варшава, Польща відбулась фінальна подія пілотного проєкту Heritage Guard Network, на якій були представлені результати досліджень чотирьох робочих груп, виступи партнерів та обговорення планів розвитку проєкту.
Про саму подію та участь українців в ній — розповідаємо у цьому дописі.
Спільне фото офлайн учасників події
Фото: Marek Lewandowski, CC BY-SA 4.0
Heritage Guard Network — це пілотний проєкт, який має на меті дослідження і побудову партнерств у сфері захисту культурної та природної спадщини. Організований за підтримки Шведського інституту, він залучає чотирьох основних партнерів (робочі групи): Вікімедіа Швеція, Вікімедіа Польща, Вікімедіа Грузія та Вікімедіа Україна. А також дві ініціативи хабів: хаб контент-партнерств та Центрально-Східноєвропейський хаб. Із залученням зовнішніх партнерів та експертів було проведено початкове дослідження на тему захисту культурної та природної спадщини. «Вікімедіа Україна» очолює групу на тему ризиків.
Минулі дописи про проєкт читайте тут і тут і тут.
Подію організовували під керівництвом Вікімедіа Польща як одноденний гібридний захід. Наживо були присутні основні партнери проєкту, учасники робочих груп та декілька запрошених гостей. До події у Zoom долучилось близько 15-ти зацікавлених осіб.
Наталія Чвік, генеральна директорка Вікімедіа Польща та керівниця робочої групи залучення, розпочала програму із представлення проєкту: його мети, завдань, робочих груп, часових рамок, тощо.
І одразу перейшли до виступів ключових партнерів. Першою була Пакі Кумар — архітекторка, дизайнерка та фахівчиня з управління спадщиною. Вона поділилась своїм дослідженням на тему ризиків для спадщини у період катастрофи на прикладі потопу у Флоренції у 1966 році.
Пакі Кумар під час своєї презентації
Фото: Jolanta Drzewakowska, CC BY-SA 4.0
Опісля, до виступу була запрошена Людмила Сломінська — менеджерка лісових проєктів у WWF-Україна, членкиня організаційного комітету проєкту «Вікі любить Землю» в Україні. Спікерка презентувала роботу організації, в якій працює (Всесвітній фонд дикої природи в Україні) та поділилась ідеями для подальших співпраць з організаціями руху Вікімедіа.
Людмила Сломінська під час своєї презентації
Фото: Jolanta Drzewakowska, CC BY-SA 4.0
Після невеличкої перерви перейшли до основної частини — представлення результатів дослідження чотирьох робочих груп.
Розпочали з робочої групи законодавства та права, мета якої вивчати ситуацію зі свободою панорами та іншими відповідними законами у залучених країнах, інші потенційні правові питання та авторське право. Її представляв Мехман Ібрагімов — очільник робочої групи та виконавчий директор Вікімедіа Грузія.
Він розповів про те, як працює законодавство та який стан «свободи панорами» у чотирьох партнерських країнах (Грузія, Україна, Польща та Швеція) і поділився рекомендаціями для подальших кроків.
Мехман Ібрагімов презентує результати дослідження робочої групи законодавства та права
Фото: Jolanta Drzewakowska, CC BY-SA 4.0
Продовжили представлення результатів з робочої групи ризиків, яку фасилітувала Олеся Луканюк — проєктна менеджерка Вікімедіа Україна та очільниця української робочої групи. Мета — вивчення потенційних труднощів і викликів, пов’язаних із забезпеченням доступності контенту і даних, питання безпеки волонтерів; як зробити так, щоб інформація використовувалася для збереження, а не для знищення.
Спікерка розповіла про результати опитувань для інституцій, експертів та волонтерів, що лягли в основу дослідження. Були описані основна проблематика та методи збереження культурної і природної спадщини, Україна як особливий приклад сьогодення, розкрито питання безпеки волонтерів під час фотографування та залученість вікімедійних фотоконкурсів до обізнаності про захист спадщини і надано рекомендації на те, що ми можемо зробити в майбутньому для більш комплексного вивчення даного питання.
Олеся Луканюк презентує результати дослідження робочої групи ризиків
Фото: Jolanta Drzewakowska, CC BY-SA 4.0
Частиною української презентації був виступ Дарини (користувачки Rina.sl), яка є проєктною менеджеркою української частини фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки». Вона розповіла про успіхи цьогорічного конкурсу та поділилась результатами співпраці між українським конкурсом та Вікімедіа Польща, які спільно організовували спеціальну номінацію «Польська спадщина в Україні».
Дарина презентує фотоконкурс «Вікі любить пам’ятки» в Україні
Фото: Jolanta Drzewakowska, CC BY-SA 4.0
Після обіду програму продовжили з представлення робочої групи технологій та контенту, яка мала на меті визначити найкращі практики для забезпечення доступності даних і контенту, визначення баз даних і контенту, вивчення необхідного програмного забезпечення, мапування і потенційно проведення невеликого пілотного проекту. Її результати презентував Ерік Лут — проєктний менеджер Вікімедіа Швеція та керівник цієї робочої групи.
Спікер розповів про технічні аспекти залучення волонтерів до збереження культурної та природної спадщини на Вікімедіа платформах і поділився рекомендаціями для майбутнього дослідження.
Ерік Лут презентує результати дослідження робочої групи технологій та контенту
Фото: Jolanta Drzewakowska, CC BY-SA 4.0
І завершила серію презентацій дослідження Наталія Чвік — генеральна директорка Вікімедіа Польща та очільниця робочої групи залучення. Ця робоча група мала на меті дослідити, яким чином залучити партнерів, волонтерів та радників до роботи проєкту і як побудувати стійку мережу; також відповідали за висвітлення проєкту.
Спікерка розповіла про основні методи дослідження, фактори, які змушують волонтерів та усіх охочих залучитись та надала рекомендації для майбутніх досліджень.
Наталія Чвік презентує результати дослідження робочої групи залучення
Фото: Jolanta Drzewakowska, CC BY-SA 4.0
Для підсумування усіх результатів, представники чотирьох робочих груп зібрались на заключне відкрите обговорення, де поділились заключними висновками і рекомендаціями на майбутнє від кожної групи, а також відповіли на запитання від аудиторії.
Очільники чотирьох робочих груп під час заключного відкритого обговорення
Фото: Jolanta Drzewakowska, CC BY-SA 4.0
І на завершення заходу, відбулась панельна дискусія, в якій взяли участь запрошені експерти проєкту: Дефвід Германсон, Юлія-Марія Кошевська та Крістіан Гумборг. Панелісти ділились своїми враженнями про ініціативу, результати досліджень, думками та фідбеком для покращення на майбутнє та що може лягти за основу дослідження у наступному та більшому проєкті.
Панельна дискусія з експертами проєкту
Фото: Олеся Луканюк, CC BY-SA 4.0
- Результати дослідження української робочої групи (англійською); Усіх робочих груп (англійською). Український переклад буде опублікований згодом.
- Запис YouTube-трансляції події.
- Слідкуйте за проєктом на основній сторінці.
Якщо ви бажаєте долучитись експертною думкою або зробити будь-який інший корисний вклад, звертайтесь за адресами: hgnrisks@wikimedia.org.ua(українська робоча група), hgn@wikimedia.ge (загальна міжнародна адреса).