Природна спадщина у «Вікі любить Землю»: фото та цікавинки печери Угринів
Учасники та учасниці конкурсу «Вікі любить Землю» завантажили багато красивих фото, які ілюструють статті про заповідні перлини України у Вікіпедії. Сьогодні ми розпочинаємо серію дописів, у яких будемо розповідати пізнавальні цікавинки про пам’ятки природи.
Печера «Угри́нь» — карстова печера, геологічна пам’ятка природи місцевого значення. Розташована на південний схід від села Угринь Чортківського району Тернопільської області.
Загальна довжина — 3562 метрів. Утворилась у гіпсах неогенового періоду.
Печера відома ще з першої половини XX століття. Робітники, що добували гіпс у цій місцевості, ненароком пробили малий отвір у горі, але не звернули на це уваги. У 1934 році вчитель місцевої школи Отецький розкопав його і натрапив на великий підземний зал. З того часу почалось освоєння печери.
Доступною для туристів печера Угринська стала з 1935 року. Оглядати її приїздили відвідувачі з Сербії, Румунії, Франції, Англії та інших країн. Нею цікавляться вчені та студенти Тернополя, Львова, Кракова, Варшави. Усі, хто побував у печері, залишали свої відгуки про неї у спеціальній книзі відвідувачів.
Перша письмова згадка про печеру датується 1936 роком у «Путівнику по Тернопільському воєводству» Томаша Кунцека: «За церквою знаходиться гіпсова печера, одна із найкращих на Поділлі».
Вперше повний план відомої частини печери виконав у 1962 році шахтовий загін Інституту мінеральних ресурсів Сімферополя. Тоді було закартовано 428 метрів печери.
У 2018 році печеру Угринь було включено до Переліку ключових місцезнаходжень рукокрилих Європи (Important Underground Sites for Bats in Europe), ведення якого здійснюється під егідою Угоди про збереження популяцій європейських видів кажанів (EUROBATS). Печера Угринь є зимовим та міжсезонним сховищем для щонайменше шести видів рукокрилих.
Весною 2018 року команда Чортківського клубу спелеологів «Кристал» розпочала повне перекартування печери. У вересні 2018 року створили детальну карту лабіринту, довжина якого становила 2963 метрів.
У травні 2019 команда спелеологів «Кристал» знайшли продовження печери Угринь. Наразі закартовано 599 метрів нових ходів. Дослідження печери все ще тривають.
- Цей допис підготовлений на основі статті про пам’ятку у Вікіпедії. Більше можна дізнатись у статті про пам’ятку