Переможці

Природна архітектура Софіївки перемагає у Черкаській області

Літній вечір - Софіївка
Літній вечір у Національному дендрологічному парку «Софіївка» © Євген Самученко, CC-BY-SA 4.0
Найкращою світлиною Черкаської області стало фото природної арки у «Софіївці» — видатнній пам’ятці садово-паркового мистецтва у північній частині  Умані. Автор фото-переможця — Євген Самученко.

Парк «Софіївка» заснований у 1796 році власником міста Умані, магнатом Станіславом Щенсним Потоцьким та названий на честь його дружини Софії Вітт-Потоцької. Автором топографічного й архітектурного проекту і керівником будівництва парку було призначено військового інженера Людвіга Метцеля.

Парк був створений у майже безлісій місцевості, розчленованій річкою Кам’янкою, балками та ярами, які врізалися в гранітове підложжя, що часто виходило на поверхню. При створенні парку вдало використано рельєф, але без заздалегідь наміченого плану. У процесі завершення робіт на окремих ділянках були висаджені місцеві та екзотичні деревно-чагарникові рослини, тоді ж були збудовані перші архітектурні споруди та прикрашено «Софіївку» скульптурою, переважно античною.

Головна композиційна вісь парку проходить по річищу Кам’янки, де споруджено ряд штучних басейнів та ставів. Парк прикрашають штучні скелі, гроти, павільйони, альтанки, скульптура.

Завдяки компонуванню різних деревних порід, поєднанню їх з водоймами, скелями й архітектурними спорудами, створено види й перспективи різних планів (Головна алея, Англійський парк, Єлисейські поля та інші).

Постановою Раднаркому УРСР за N26/630 від 18 травня 1929 року «Софіївка» була оголошена державним заповідником. 28 лютого 2004 року Указом Президента України за № 249/2004 дендрологічному парку надано статус національної установи, і він став іменуватися Національний дендрологічний парк «Софіївка».

Сьогодні площа парку складає179,2 га. Тут росте понад 2000 видів дерев і кущів (місцевих і екзотичних), серед них: таксодіум (кипарис болотний), сосна Веймутова, тюльпанове дерево, платан, гінкґо, смерека та багато інших. Колективом парку видано каталог рослин, в якому нараховується 1994 таксони.

Використано матеріали зі статті Національний дендрологічний парк «Софіївка» у Вікіпедії.

5 та 6 місце. Світанок на Південному Бузі. © Євген Самученко
Євген Самученко також є автором однійєї з найкращих робіт конкурсу 2015 року. Світанок на Південному Бузі посів тоді 5 та 6 місце.
 • Див. також: найкращі фото Черкаської області  у 2015 р., 2014 р.

4 коментарі до “Природна архітектура Софіївки перемагає у Черкаській області

 • Іще зауваження щодо останнього представленого фото (із Вінниччинни). На цій світлині НЕМАЄ Сачинецького урочища. Воно знаходиться приблизно в кілометрі від місця зйомки (позаду й праворуч).

  До речі, минулого року я вже про це писав і на церемонії вручення номінацію “краще фото Вінницької області” залишили вакантною.

  Відповісти
 • Є питання стосовно уманської “Софіївки” та списків пам’яток. В братньому конкурсі “Вікі любить пам’ятки” парк розділений на багато підпунктів, серед яких є й суто природні позиції, наприклад, Дуб Залізника.

  Можливо, й для ВЛЗ варто було б виокремити декілька природних пам’яток в Софіївці?

  Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *