Захист природи

Найстаріші дерева в об’єктивах учасників

За даними Київського еколого-культурного центру в Україні офіційно налічується близько 2600 заповідних дерев, але дані погано актуалізуються і якщо врахувати дерева, що загинули, то по факту заповіданими є близько 2000 вікових та інших дерев. На жаль, кількість дерев, що знаходяться під охороною держави, є набагато меншою, ніж у європейських країнах, а також не існує окремого точного кадастру вікових дерев. За даними того ж центру, в Україні росте 43 дерева, яким 1000 і більше років. Більшість з них ростуть у Криму.

Перше ж місце за кількістю заповідних вікових дерев в Україні наразі посідає місто Київ — тут взято під охорону близько 350 дерев, на другому місці — Львівська та Тернопільська області, де охороняється законом по 200 дерев, на третьому місці — Вінницька, Чернігівська, Хмельницька і Черкаська області — по 160 дерев.

Представляємо світлини деяких дерев-тисячників та дерев-рекордсменів у категорії своїх порід дерев, які було завантажено на конкурс саме цього року.

Дуб на вул. Кащенка є одним з найстаріших дубів Києва. Взято під охорону у 1997 році.

Віковий дуб вул. Кащенка 02
Автор: Микола Сарапулов
Найстаріша тополя віком понад 200 років росте неподалік від села Угільці, над дорогою до села Бугрин Гощанського району, Рівненська область. Обхват стовбура 9,06 м.

Угілецька тополя
Автор: Павло Мокрицький
Шовковиця Шевченка — меморіальне дерево, пов’язане з ім’ям Т. Г. Шевченка. Висота шовковиці — 10 м, обхват стовбура — 3,40 м. Вік 150–200 років. Росте в Києві в Національному ботанічному саду НАН України алеєю до Видубецького монастиря. За легендою її вік набагато більший, і посаджена вона нібито ченцями Видубицького монастиря з насіння, привезеного ними з Середньої Азії. Пізніше від цієї шовковиці нібито пішли всі шовковиці, що зростають в Україні та Росії. За легендою Тарас Шевченко зробив кілька замальовок цього дерева, коли відвідував Видубецький монастир

Шовковиці Шевченка та Стуса 01
Автор: Микола Сарапулов
Одна з найстаріших груш віком 300 років росте в м. Кривій Ріг Дніпропетровської області. Обхват стовбура 3,89 м.

Дерево культурної груші на Катеринівці, взимку - 02
Автор: WDKeeper
Віковий дуб в селі Верин — ботанічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні. Росте в селі Верин Миколаївського району Львівської області. Вважається одним з найстаріших дубів України. Розміри: обхват 8,50 м, висота 18 м. У дуба немає огорожі та охоронного знака. Має кілька дупел.

1. Верин (11)
Автор: Віталій Ільницький
Каштан Петра Могили — найстаріший гіркокаштан Києва. Названий на честь Митрополита Петра Могили, який, за легендою, його посадив. Надзвичайно красивим дерево стає на початку травня, коли суцільно покривається великими білими квітами.

Віковий каштан вул. Китаївська
Автор: Микола Сарапулов
Дуб Шевченка — один з трьох дубів віком понад 1000 років, що ростуть у селі Будище. Саме тут був маєток П. Енгельгардта, у якого служив козачком юний Тарас Шевченко. Досі збереглися три дуби, які називають Шевченковими. За переказами, у дуплі одного з них Тарас ховав свої малюнки. У 2010 році Дуби Тараса Шевченка стали призерами Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 2 місце в номінації «Меморіальне дерево України». Обхват  8,50 м,  висота  20 м. Стан незадовільний.

Дуб Шевченка в парку с.Будище
Автор: Павло Мокрицький
Найстаріша липа росте в Золочівському районі Львівської області на трасі Сасів-Колтів. Обхват 7,25 м, висота 15 м, вік понад 500 років. За легендою, під цією липою відпочивав гетьман Богдан Хмельницький.

Липа Б.Хмельницького2
Автор: Павло Мокрицький
Немирівський 1000-річний дуб — один з найстаріших дубів України. Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення. Зростає у парку санаторію «Немирів» Яворівського району Львівській області. Обхват 8 м, висота 26 м. За легендою, під цим дубом вінчався Богдан Хмельницький.

Nemyriv Dub RB
Автор: Роман Бречко
Черешня Бурдзинського — найстаріша черешня Києва росте в Київському зоопарку біля «колеса огляду». Її вік — понад 100 років, обхват стовбура — 2,70 м, висота 10 м. Це дерево названо на честь Венантія Бурдзинського, ініціатора створення Київського зоопарку і першого його директора.

Черешні Бурдзинського 18
Автор: Микола Сарапулов
P. S. Фотографування дерев — справа непроста. Зафіксувати заповідані дерева у всій красі та величі в одному кадрі — справжнє мистецтво. І хоча дерева ще не потрапляли до найкращих фотографій конкурсу, це не применшує користь фотофіксації цих об’єктів, причому регулярну, адже це матеріал для оцінки стану дерева та історії його фізичного стану. Створюйте, покращуйте статті про дерева у Вікіпедії, додавайте фото до статей із зазначенням року фотофіксації, аби всі могли бачити досягнення та проблеми справи заповідання дерев в Україні!

Інформацію щодо дерев подано за альманахом: Шнайдер С. Л., Борейко В. Е., Стеценко Н. Ф. 500 выдающихся деревьев Украины. — Киев : «Лотос», 2011. (pdf).

Наведені фoто поширюються на умовах ліцензії CC BY-SA 4.0

11 коментарів до “Найстаріші дерева в об’єктивах учасників

 • Культ особи зіграв з автором статті злий жарт.
  Описується шовковиця Шевченка ID 80-382-5023, що росте у новому ботанічному саду, а на фото зображено шовковицю Шевченка ID 80-391-5023 (спеціально зробили, щоб останні чотири цифри співпали?), що росте на території будинку-музею Шевченка ID 80-391-1458. Не плутати з будинком-музеєм Шевченка ID 80-385-0115.
  PS І що за вінчання Хмельницького на Львівщині? Ще один культ особи?

  Відповісти
  • Хмельницький вінчався в Потеличах, там де один з найдавніших деревляних і просто сказошних храмів Вкраїни.
   пс: маю до теми сумніви, що вказана як найдавніша Липа Хмельницького (моє фото) є найдавнішою, навіть офіційно.

   Відповісти
   • “Богдан Хмельницький був одружений тричі:

    перша дружина його Ганна Сомківна — донька багатого переяславського купця, мати всіх його дітей. З нею Богдан взяв шлюб біля 1625–1627 років. Померла передчасно;
    другий шлюб на початку 1649 року зв’язав його з колишньою жінкою його ворога Чаплинського — Мотроною, найбільшим коханням гетьмана, яка була страчена його сином Тимошем у травні 1651 року за підозрою у зраді;
    влітку 1651 року Богдан Хмельницький одружився втретє з Ганною Золотаренківною, міщанкою з Корсуня, вдовою полковника Пилипа (Пилипця). Радниця Хмельницького і розпорядник сімейного скарбу, вона надовго пережила його, і в 1671 році стала черницею з ім’ям Анастасія Києво-Печерського жіночого монастиря”.
    Зі статті “Богдан Хмельницький”
    А Хмельницький був Потеличах у 1648 та 1655 роках.
    Вінчання з Мотроною відбулось у Переяславі, з Ганною в Корсуні.
    Щось не складається

    Відповісти
 • Чомусь за тою ж книгою “500….” найстарішою грушою Вкраїни є Адамівська груша на Одещині ( тож ОПЗФ) 😉
  Я особисто мрію ще побачити Дідо-дуб (Закарпаття) та Кролевецьку яблуню на Сумщині … “Для меня деревья дороже леса” Бродский

  Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *