Міжнародний фотоконкурс Wiki Loves Earth 2024: топ 20 найкращих світлин року
Традиційно, на початку грудня міжнародний організаційний комітет щорічного фотоконкурсу «Вікі любить Землю» (Wiki Loves Earth), оголосив топ 20 найкращих світлин 2024 року. Розповідаємо про фінальних переможців.
- Цього року на міжнародному рівні була рекордна кількість країн та територій-учасниць, яка сягнула 56.
- В результаті, було отримано понад 80 100 фотографій від більш ніж 3 800 учасників та учасниць.
- 53 країни та території визначили своїх локальних переможців і перейшли на міжнародний рівень, і 583 локальні зображення-переможці було отримано для подальшого міжнародного оцінювання.
Кожна країна обрала до 15 локальних переможних зображень у двох категоріях – не більше десяти з кожної з двох категорій: пейзажі (включаючи окремі дерева, якщо це пам’ятка природи) та макро (тварини, рослини, гриби).
11 досвідчених фотографів, експертів та вікімедійників з усього світу увійшли до команди міжнародного журі та працювали над визначенням топ 20 міжнародних переможців.
Більше про команду журі можна прочитати на сторінці (англійською).
Міжнародна команда вдячна кожному члену журі за час і зусилля, витрачені на оцінювання всіх зображень конкурсу по всьому світу. Особливо тому, що цього разу було отримано найбільшу кількість локальних зображень-переможців за всю історію конкурсу!
На жаль, у 2024 році жодне українське фото не увійшло до міжнародного топу (окрім спеціальних номінацій), але ми раді розповісти вам про усі 20 найкращих фотографій у двох категоріях, які представляють цікавий світ тварин і рослин та захоплюючих пейзажів!
Категорія «Пейзажі»
Перше місце: Категорію пейзажних зображень відкриває захоплюючий вид на озеро Бурдур (Рамсарське водно-болотне угіддя), розташоване в межах турецької провінції Бурдур.
Автор фото описує місцевість: «Джерела прісної води, що живлять озеро на берегах озера, на яке негативно впливають глобальні кліматичні зміни, пересихають з кожним днем, а масштаби посухи збільшуються з кожним днем. Скорочується життєвий простір птахів і прісноводних істот».
Своїм коментарем поділилася одна з членів журі, Магдалена Соболевська-Береза: «Дуже незвичайна динамічна композиція з точки зору птахів. Художня і збалансована кольорами та фактурами».
Друге місце: На наступному пейзажному зображенні — вид на долину Каринжарик, знятий в Устюртському природному заповіднику, Каракійський район, Мангистауська область, Казахстан.
Команда журі ділиться своїми враженнями та спостереженнями:
Ллойд Еріксон Кастро Родрігес: «Який цікавий портрет Землі! Розміщення скельних утворень у кадрі створює глибину, не надто шкодячи різкості об’єктів. Я сподіваюся, що унікальність навколишнього середовища, зображеного на фото, висока якість зображення та можливість його повторного використання, а також деталі фону, що відповідають місії заходу, оскільки фотографія була зроблена на природоохоронній території, допоможуть цій роботі потрапити до списку переможців».
Ян Айналі: «Чудове використання діагоналі в поєднанні з деталізацією ближніх скель та фокусуванням, достатнім для того, щоб побачити шари віддалених скель, додає багато інформації про цю місцевість. Кольори настільки добре підібрані, що жовто-коричневі відтінки поєднуються зі змішаними синіми».
Магдалена Соболевська-Береза: «Це належить до класичних пейзажних фотографій. Дуже гарна композиція — нелегко отримати її в такому особливому місці».
Третє місце: На цьому знімку зображено чарівний краєвид села Яйлалар, розташованого спиною до гір Качкар, що знаходиться в Національному парку Качкарські гори, неподалік від міста Юсуфелі в провінції Артвін, Туреччина.
Магдалена Соболевська-Береза зазначає: «Що мені подобається, так це ефект масштабу. Я можу уявити висоту гори на контрасті з цим маленьким селом у долині. Срібляста лінія річки є ідеальним орієнтиром для очей».
Ян Айналі додає: «Кут і перспектива цієї фотографії чудові».
Четверте місце: Приголомшливі градієнти природи були зафіксовані на Столовій горі Кизилкуп, розташованій у Кизилсайському регіональному парку, Мангистауський район, Мангистауська область, Казахстан.
Ян Айналі ділиться своїми думками про цей знімок: «У композиції є щось величне. Низьке освітлення також дуже добре підкреслює структуру поверхні, не надто змінюючи колір каменю. Мені також подобається, що фотографія дійсно фокусується на рельєфі, а не на небі».
Магдалена Соболевська-Береза додає: «Цікава гра текстур, ми бачимо тривимірну структуру цієї гори разом із широким краєвидом».
П’яте місце: На наступному пейзажному зображенні — очеретяні зарості Хюрметчі та гора Ерджієс у Туреччині, де цей спраглий кінь виглядає таким крихітним.
Ананія Мондал, одна з членів журі, описує: «Дуже добре збалансований знімок, приємний теплий колір і центральна фігура коня чудово розташована».
Магдалена Соболевська-Береза додала: «Окрім художньої цінності, це також інформативно і може бути використано для опису сільськогосподарських, соціальних та інших аспектів певного регіону в багатьох статтях Вікіпедії».
Шосте місце: Чарівний морозний вид на озеро Фузіне в Конка-ді-Фузіне, Альпи-Джулі, Італія.
Автор зображення ділиться: «Озера льодовикового походження складаються з нижнього озера, перлини, оточеної густим ялиновим лісом, і більшого верхнього озера, в якому відбивається гірський ланцюг групи Маунт Мангарт».
Член журі, Ян Айналі, поділився: «Такий глибокий синій колір, і так багато відтінків. Озеро врівноважує туманність хмар, але вони обидва сприяють динаміці, яка іншим чином врівноважує статичний гірський хребет».
Магдалена Соболевська-Береза підкреслює: «Суворий зимовий пейзаж з великим відчуттям глибини. Може бути використаний для багатьох цілей».
Рукаят Аджигбе: «Льодовик, дерево, море, світло і композиція синхронізовані — прекрасне природне середовище існування».
Сьоме місце: Наступне зображення в категорії пейзажів зображує Державну пам’ятку природи «Мадиген», яка розташована в Баткенському районі Баткенської області Киргизстану.
На нього звертає увагу Ананія Мондал: «Унікальна текстура і чітке поєднання, чітко окреслена різкість».
Ян Айналі додає: «Похмурий день тут дійсно робить передачу кольорів смугастих скель ще більш вражаючою».
Магдалена Соболевська-Береза: «Інформативний і гарний знімок можна використовувати в багатьох статтях. Кольори та текстури привертають увагу глядачів».
Ллойд Еріксон Кастро Родрігес: «Представлений пейзаж по-справжньому змусить оцінити багато невидимих чудес землі. Представлення довкілля на цій фотографії ефективно підкреслює його текстури та розміри, а гарна якість пропонує чудовий потенціал для повторного використання».
Восьме місце: Спокійні осінні промені зафіксовані в національному парку Карагель-Сахара в Туреччині.
Магдалена Соболевська-Береза виділяє: «Гарне фото з художнім дотиком. Цікава гра світла з туманом. В інформаційних цілях показує заселену гірську місцевість у незвичний спосіб».
Осама Сільваді додав: «Гарний баланс у використанні світлових променів і тіней».
Дев’яте місце: Наступне зображення демонструє важливу екологічну проблему — рибальство. Рибалка повертається до порту на світанку в Керкенні, як видно через риболовецьку пастку — широкий план. Знімок зроблений у важливій для птахів та біорізноманіття території (IBA) — острові Керкенна, Туніс.
Ця світлина також посіла переможне місце і в міжнародній спеціальній номінації “Human Rights and Environment”.
Ділиться Магдалена Соболевська-Береза: «Цікава композиція, привертає увагу глядача».
Ананія Мондал: «Дуже добре збалансована композиція та центральна частина, що привертає увагу».
Десяте місце: Красива композиція з лісів і доріг у регіоні Єдігелер, Національний парк Єдігелер, Туреччина.
Ян Айналі описує: «Фантастична перспектива, що демонструє розмаїття дерев і хід осені».
Магдалена Соболевська-Береза додає: «Тривимірний килим з такою кількістю кольорів! Лінія дороги спрямовує погляд глядача».
Категорія «Макро»
Перше місце: Перше місце в категорії «Макро» посіло прекрасне зображення благородного оленя (Cervus elaphus), зроблене в Національному парку Абруццо, Лація та Молізе в Італії.
Автор поділився: «Після літньої зливи туман вздовж річки Сангро створив сюрреалістичну атмосферу, приховуючи альфа-самця оленя, який кілька хвилин дивився на мене своїм благородним поглядом, перш ніж зникнути в тумані вздовж берега річки».
Один із членів журі, Ллойд Еріксон Кастро Родрігес, розповів про цей знімок: «Для мене це сильний кадр. Туман, поза оленя, додаткові відтінки землі в кадрі, і навіть виноградна лоза, що звисає з рогів оленя, — все це нагадує сцену з містичного фільму. Такий настрій спрацьовує, тому що Земля — це справді сфера краси і таємниці».
Інша членкиня журі, Сусанна Анас, висловлює свою думку: «Неземне зображення! Всі елементи на знімку додають надприродного відчуття: вода, стіна позаду, туман, а також погляд, контакт з фотографом. Це схоже на алегорію, образ з підсвідомості з прихованим змістом».
Друге місце: Фотографія євразійського одуда (Upupa epops) була зроблена в природоохоронній ландшафтній зоні Палава, що знаходиться в Південній Моравії в Чеській Республіці.
Автор зображення ділиться: «На фото зображений одуд (Dudek chocholatý). На фото ми бачимо приліт цього величного птаха і символу Південної Моравії, який тут знаходиться під загрозою зникнення. Тому я вирішив його врятувати і намагаюся цілий рік робити відповідні гніздові ящики, щоб популяція тут була такою ж численною, як і багато років тому».
Кілька відгуків від членів журі:
Ян Айналі: «Це дуже вчасний знімок. Хороший фокус, що дозволяє нам побачити взаємодію між поведінкою під час годування та гніздом. Не тільки повне дійства, але й пізнавальне».
Магдалена Соболевська-Береза: «Напевно, найкращий кадр з цієї серії фотографій. Ідеальний момент з ідеальною різкістю для обох птахів. Добре ілюструє багато аспектів їхнього життя: полювання, годування, гніздування тощо».
Ллойд Еріксон Кастро Родрігес: «Як на мене, це добре скомпонований знімок. Кольори доповнюють один одного, а голівка голодного пташеняти, що вискакує, додає трохи більше змісту історії».
Третє місце: Наступне місце посідає чудова пара богомолів (Empusa pennata), сфотографована в природному парку Капичам у Туреччині.
Сусанна Анас ділиться своїми враженнями: «Я не можу не побачити зв’язок між цими «богомолами, що моляться» і «танцюючими гробівцями» в Західній Африці! Зображення чітке, контрольоване і, здається, зроблене в природному середовищі. +1 за гумор».
Ллойд Еріксон Кастро Родрігес додав: «Один з моїх улюблених знімків. Кольори доповнюють один одного, боке не відволікає, і я не можу не наспівувати пісню з «Рожевої пантери», коли вдивляюся в рухи богомола, що здаються плавними».
Магдалена Соболевська-Береза: «Ідеально! Чарівна мить у світі комах».
Ян Айналі: «Це майже занадто добре, щоб бути правдою, вишикуватися на соломі ось так при хорошому освітленні. Чудово!».
Четверте місце: На цьому знімку зображено трьох бабок, що щойно вилупилися, відомих як жовтокрилка (Sympetrum flaveolum), які сушаться на гілці, зробленому в заповідній ландшафтній зоні Ждярські гори в Чеській Республіці.
Магдалена Соболевська-Береза підкреслює: «Ідеальний фокус, ідеальна композиція з 3 комах і трохи гумору. Як сімейна розмова :)».
Ананія Мондал: «Знімок, що сподобався, гарно позує».
Ян Айналі: «Грайливий, чудовий фокус і природна демонстрація видів з різних ракурсів».
П’яте місце: Чудовий момент, коли фазанохвоста жакана (Hydrophasianus chirurgus) летить до свого партнера, щоб зберегти своє існування серед майбутніх поколінь, знятий в Національному парку Алтадігі, Бангладеш.
Автор цього зображення поділився: «Вони втрачають своє середовище існування через людську агресію. Іноді вони прилітають сюди для розмноження, і здебільшого це їм не вдається, але я піклувався про цю пару, поки маля не підросло».
Ллойд Еріксон Кастро Родрігес зазначає: «Мені подобається багато аспектів цього знімка: кольорова палітра підсилює композицію, різкість деталей є правильною і доповнює ефект боке, а контрастний рух між двома птахами чудово переданий, додаючи зображенню рівнів. Це дійсно добре структурований знімок».
Магдалена Соболевська-Береза акцентує: «Динамічна та унікальна ситуація, захоплена в унікальний спосіб».
Шосте місце: Наступне місце посідає серія фотографій одного автора, зроблених у природному парку Північний Негрос у Філіппінах.
На першому фото зображений красивий вид гончарної оси (Apodynerus flavospinosus).
Ян Айналі описує: «Кольори на цьому зображенні справді яскраві. Хороша різкість на тілах, і стає цікаво, що відбувається».
Магдалена Соболевська-Береза додала: «Відомі комахи показані в цікавій ситуації. Технічні аспекти та композиція — ідеальні».
На цьому макрознімку зображено ще одну філіппінську місцеву бджолу-зозулю без жала (Coelioxys luzonica) в низинній місцевості природного парку Північний Негрос.
Ллойд Еріксон Кастро Родрігес ділиться враженнями: «Для мене це тонкий, але потужний знімок. Композиція проста і чиста, але добре структурована. Якби бджола праворуч мала чіткіші деталі тіла, зображення виглядало б ще більш цілісним».
Сьоме місце: Дитинча середземноморського хамелеона (Chamaeleo chamaeleon) зображене на наступному макро-переможному знімку, зробленому в природному парку Капичам у Туреччині.
Ян Айналі зазначає: «Кольори та освітлення цього хамелеона чудові. Особливо відблиски від заднього освітлення, які не пересвічуються і не створюють занадто багато тіні, просто фантастичні. Молодці! А ще мені подобається злегка скептичний вираз обличчя».
описує Магдалена Соболевська-Береза: «Центральна композиція з підсвічуванням фокусує увагу на головній темі. Сильний контраст між поверхнею гладких пелюсток квітки та шкірою рептилії з багатими формами. Мені дуже подобається!».
Рукаят Аджигбе додає: «Гарний знімок, композиція доповнює одна одну».
Восьме місце: На цьому зображенні милий плямистий олень, також відомий як Чітал (Axis axis), стрибає через пагорби у Національному парку Бардія в Непалі.
Магдалена Соболевська-Береза звертає увагу: «Ідеальний спосіб показати зв’язок між оленем та його екосистемою. Це дуже інформативно для мене, корисно для цілей Вікі».
Ян Айналі зазначає: «Гарне захоплення і навіть розтягування точок показує рух оленя. Гарна гармонія кольорів і показ природного середовища проживання».
Дев’яте місце: Цей цікавий момент польоту лінійчатого барбета (Psilopogon lineatus) був знятий у Національному ботанічному саду в Дакці, Бангладеш.
Автор описує його образ: «Лінійний барбет, красивий зелений птах, зазвичай викопує дупла для гніздування на деревах і відкладає 2-4 яйця в сезон розмноження. Після того, як яйця вилупляться, пташенят вигодовують обидва батьки, які розміщують суміш фруктів і комах у гніздовий отвір».
Команда журі акцентує:
Сусанна Анас: «Енциклопедичний знімок, тому що чітко зображує рух птаха! Радісні кольори».
Магдалена Соболевська-Береза: «Мені дуже подобається баланс між рухомими птахами; технічно непросто отримати гострого птаха на задньому плані, рухаючись попереду. Для мене це варте уваги».
Ананья Мондал: «Гарне використання повільного затвора, що додає картині життя».
Олена-Тетяна Чіс: «Чудова стрільба, її важко зловити».
Ллойд Еріксон Кастро Родрігес: «Фотограф використав художній підхід, але зберіг свій освітній потенціал, оскільки декорація все ще відображає природні аспекти середовища існування птахів і середовища».
Осама Сілваді: «Чудове використання витримки, з чіткими іншими елементами зображення».
Десяте місце: Категорію макрозображень закриває фото яскравого зимородка (Alcedo atthis), зроблене в заповідній ландшафтній зоні Поодрі, Чеська Республіка.
Ананья Мондал ділиться: «Чудовий екшн з гарним теплим фоном».
Магдалена Соболевська-Береза додала: «Ідеальний момент, зафіксований ідеальною глибиною фокусування саме на тілі птаха та краплях води. Контраст кольорів створює художній лад».
Вітаємо всіх переможців за їхній внесок і час, присвячений зображенню краси нашої планети та поширенню інформації про об’єкти природної спадщини в усьому світі!
Запис YouTube-трансляції з міжнародної онлайн церемонії нагородження дивіться тут (англійською).
Ознайомитись з міжнародними переможцями минулих років можна тут (англійською): 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014.
Якщо ви хочете дізнатися більше про переможців 2024 року та детальну методологію їхнього вибору, запрошуємо ознайомитись з повним звітом журі за посиланням (англійською).
Слідкуйте за міжнародними каналами Wiki Loves Earth, щоб бути в курсі останніх новин: Фейсбук, Інстаграм, Твіттер.
А якщо у вас виникли запитання чи пропозиції, звертайтесь до міжнародної команди за адресою wle-team@wikimedia.org.ua.
Читайте також:
- Міжнародна спецномінація «Human Rights and Environment» від «Вікі любить Землю»: топ 10 найкращих зображень
- Міжнародна спецномінація «Human Rights and Environment» від «Вікі любить Землю»: світлина з України серед переможних зображень
- Міжнародна Відеономінація від «Вікі любить Землю»: українські відео у трійці найкращих та загальний топ
- Міжнародний фотоконкурс Wiki Loves Earth 2023: топ 20 найкращих світлин року
- Міжнародний конкурс «Вікі любить Землю» 2023: українські фото у топ-20 найкращих